Jak správně uchovávat potraviny v lednici

7 Tipů na správné uchování potravin v chladničce

 

Používáte-li chladničku správně, uchrání Vaše potraviny před zkažením a bakteriemi.

Jestliže však děláte některé základní chyby, můžete dokonce onemocnět.
Jednoduše řečeno, žádným potravinám neprospívá delší skladování a vše je lepšíjíst čerstvé. Ale protože většina z nás nemůže vyrazit na vlastní zahrádku nebo farmu, abychom si obstarali čerstvé potraviny, zde je 7 tipů, jak bude Vaše chladnička fungovat na jedničku.

 

1. Studené a studenější

Abychom zabránili kažení potravin, monitorování skutečné teploty v chladničce je nezbytné.

Vnitřní teplota musí být mezi 1°C a 4°C. Nespoléhejte se jen na malý otočný knoflík v lednici (1-6). Pořiďte si zvlášť teploměr do lednice, není to velká investice, která se Vám navíc, protože při správném skladování potravin jich budete vyhazovat minimum.

2. Myslete na maso

Některé části Vaší ledničky jsou chladnější než ostatní.

Spodní přihrádka či police je určena např. na uskladnění masa – a je to nejchladnější místo v lednici. Tak tam dejte maso.

Nejenže je to nejstudenější část, ale jestliže balíček s masem prosakuje, nekontaminuje ostatní potraviny.

3. Nejteplejší část v chladničce

Dveře jsou nejteplejší částí chladničky.  Toto je nejlepmísto pro nekazící se potraviny (např. limonády)- ne kazící se jako např. vejce.

4. Horké sem nepatří

Nedávejte do Vaší chladničky horké potraviny. Nejprve je nechte zchladit na kuchyňské lince na pokojovou teplotu. Horké potraviny mohou v chladničce způsobit rychlý pokles teploty a ohrozit tak nezávadnost ostatních potravin.

Na druhou stranu, nenechávejte potraviny na kuchyňské lince příliš dlouho. Uložte je do lednice nejpozději do dvou hodin od konce vaření (do jedné hodiny v létě).

5. Lednici nepřeplňujte

Pořádáme-li hostinu pro více lidí, kolem Vánoc nebo během dovolené, všichni to známe – lednici přeplníme a poté často otevíráme dveře chladničky abychom nakrmili neustále hladové krky. Zejména v tomto případě je důležité monitorovat vnitřní teplotu. Nemáte-li ještě teploměr, alespoň preventivně uberte teplotu o cca 2°C (ne více), abyste potraviny uchovali v bezpečné zóně.

6. Zakrývejte, zakrývejte, zakrývejte…

Všechny nespotřebované potraviny v chladničce potřebují být zakryty. Buď potravinovou fólií, alobalem nebo je uložte do kontejnerů s víčkem. Zejména maso , to ponechte v originálním balení, abyste zamezili množení bakterií. Je dobré pod takové balení dát pro jistotu ještě  talířek (i když maso v lednici rozmrazujete). Ušetří Vám to práci s následným čištěním lednice, pokud obal proteče.

7. Co do lednice nepatří

V chladničce dlouhodobě neskladujte chléb, sušenky a většinu dortů a dalších cukrářských výrobků; vysuší se a nasají aroma lednice. Do lednice dále nepatří např. rajčata, česnek a jablka, která ztrácejí aroma.

Jak uchovat chlad při výpadku proudu

Jestliže vypadne proud, otevírejte dveře chladničky a mrazáku co nejméně. Tak by měly potraviny v lednici vydržet bez újmy až 8 hodin a v mrazničce 48 hodin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *