Jak vybrat lednici

Chladnička je obvykle prvním spotřebičem, který si do domácnosti pořizujeme. Pamatujme na to, že jako jeden z mála spotřebičů bude zapnutá neustále a pro většinu z nás jde o dlouhodobou investici. Proto je třeba si před nákupem pořádně promyslet, jaké by měla mít parametry a výběr nepodcenit. Zkusme si odpovědět na následující nejdůležitější otázky:

  •  Má být chladnička pevnou součástí kuchyňské linky, nebo volně stojící chladnička?
  •  Hledáte přístroj s nízkou spotřebou?
  •  Potřebujete mrazák a jak velký? Nahoře nebo dole?
  •  Záleží vám na výkonu?
  •  Chcete chladničku bílou, nerezovou nebo s jiným povrchem?
  •  Potřebujete novou ledničku protože ta Vaše již dosluhuje?
  •  Důvěřujete určité značce , ale nejste si jistý výběrem?
  • Chcete lednici, která je ekonomická?
  • Rekonstruujete byt či dům, stavíte a potřebujete designový kousek do Vaší kuchyně?
  • Ztrácíte se ve velké nabídce a nemůžete si vybrat tu pravou?

Volně stojící, nebo vestavné chladničky

Rozhodnout se mezi vestavnou, nebo volně stojící chladničkou je prvním krokem na cestě ke spokojenosti. Záleží na dispozici vaší kuchyně. Potřebujete diskrétní řešení zakomponované do kuchyňské linky? Potom zvolte vestavěný přístroj. Pokud řešíte problém s prostorem nebo se často stěhujete, kupte si volně stojící chladničku. Takovou postavíte na prakticky libovolné místo v domácnosti a dle potřeby s ní můžete manipulovat.

Chladnička s mrazákem, nebo bez mrazáku

Přistěhovali jste se do garsonky a hledáte kompaktní chladničku? Pak si zvolte variantu bez externího mrazáku. Nicméně většina z nás dává přednost kombinovaným variantám, kde je již samostatná mraznička součástí přístroje. V souvislosti s kombinovanými chladničkami přichází na řadu i otázka vybavení jedním, resp. dvěma kompresory. Druhá jmenovaná verze nabízí dostatek výkonu pro rychlé zamrazení nově vložených potravin a možnost selektivně vypnout buď chladící nebo mrazící sekci.

Úsporné přístroje třídy A++, A+, A

Vzhledem k tomu, že chladnička bývá spuštěná nepřetržitě, měli bychom si pečlivě spočítat náklady na její provoz. Informace o denní spotřebě lze získat v materiálech výrobce. Nicméně tento údaj může být zavádějící, protože není v žádném vztahu s velikostí chladničky. Tento problém řeší rozdělení do několika energetických tříd, kde A+++, A++, A+, B apod. Nejúspornější jsou přístroje kategorie A+++ a A++, ale i zde je třeba si uvědomit, že výsledná spotřeba závisí i na tom, kam chladničku umístíte. Bude-li na ni svítit sluníčko nebo působit jiný zdroj tepla, náklady na chlazení se zvýší.

Moderní funkce a design

Kromě základních funkcí se výrobci snaží neustále přicházet s novinkami. Od vyladěné ergonomie, přes použití moderních funkcí rychlého namrazování, až k extravagantnímu designu (například retro).  Mezi další lákadla patří vyhrazené prostory s teplotou udržovanou od 0 do 3°C nazývané jako BioFresh, resp. nulová zóna, kdy speciální filtry zabraňující množení bakterií a růstu plísní a akustické signalizace otevřených dveří. Kdo touží po extravaganci a velkém užitném prostoru, tomu lze doporučit takzvané americké chladničky. Nejvyšší modely jsou vybaveny dávkovačem vody, výrobníkem ledu a LCD displejem s TV tunerem.

Bílá, černá nebo nerezová

Většina lidí si pořizuje chladničku v barvě celé kuchyně, mnoho si ji však vybírá jako první spotřebič do kuchyně, kterou teprve budují. Pokud chceme klasickou bílou, není co řešit. Jestli však hledáme moderní nerezový vzhled, měli bychom znát všechny typy. Inox a nerez se liší v zanechávání otisků prstů. Inoxový povrch je broušený, na něm stopy otisků nezanecháme (stejně jako u stříbrné barvy), nerezové provedení je vzhledově atraktivnější. Pozor na nerezový vzhled, což bývá plast nalakovaný na stříbrnou barvu.

Měli byste vědět…

Každé zařízení vyžaduje určitou provozní teplotu. To platí i pro chladničky a mrazáky. Neměly by stát blízko silných zdrojů tepla. Ideální provozní teplota pro tuto kategorii přístrojů je 15 – 30 °C. Většina chladniček má zabudovanou funkci automatického odmrazování chladící části. Přesto se doporučuje si tento parametr ověřit u konkrétního výrobku. Stejně jako přítomnost beznámrazového mrazicího modulu s funkcí NoFrost. Design výrobku není všechno, velmi záleží na kvalitě provedení izolačních vrstev. Dobře navržená chladnička dokáže udržet teplotu i několik hodin po vypnutí elektrického proudu.

Kam chladničku umístit a jak velkou zvolit

Chladničky se kromě vestavných modelů (ty mají rozměry zpravidla standardizovány) vyrábějí v různých šířkách s hloubkou nejčastěji 60-68 centimetrů, v závislosti na použitém chladícím systému. To, zda zvolíme chladničku volně stojící či vestavnou záleží pouze na našem vkusu a prostorových možnostech.
Chladničky jsou vyráběny s rozličným vnitřním uspořádáním. V současnosti jsou nečastěji používané ty s mrazákem umístěným dole a chladničkou ve výši očí. Opačné uspořádání s mrazákem nad chladničkou není příliš ideální, neboť chladnička je navštěvovaná častěji než mrazák.

Ideální velikost chladničky je přibližně taková, aby na osobu v domácnosti připadlo přibližně 50 litrů chladícího a 25 litrů mrazícího prostoru. V případě kdy je vaření naším koníčkem, či nakupujeme velké nákupy v delších časových intervalech, je vhodné zvolit chladničku o něco větší.

Chladničku umístíme tak, aby nebyla v bezprostřední blízkosti tepelných zdrojů (sporák, trouba, radiátor), a zároveň teplota jejího okolí byla přibližně 15-30°C. Umístění chladničky ve velmi horkých prostorách, ale i v prostorách velmi chladných, případně vlhkých jí rozhodně nesvědčí.

Technologické uspořádání chladícího systému

Chladničky jsou vyráběny s jedním či dvěma kompresory případně s jedním kompresorem a elektroventilem.

Jednokompresorové uspořádání neumožňuje oddělenou regulaci chladící a mrazící části, mezi kterými je pevně nastavený teplotní rozdíl.

Dvoukompresorové uspořádání je plně flexibilní, každý z kompresorů ovládá svůj okruh, a mrazící či chladící část je možno regulovat zcela nezávisle, případně jednu z nich zcela vypnout. Okruhy nejsou nijak propojené, a v případě výpadku jednoho z nich není příslušný chladící okruh možno obsloužit druhým kompresorem.

V současné době je velmi používaný systém s jedním kompresorem a elektroventilem. Tento systém umožňuje taktéž plně nezávislou regulaci obou okruhů, neboť elektroventil přepouští chladivo podle požadavků dvou nezávislých termostatů. Tento systém je výhodný i z hlediska zatížení kompresoru, který je rovnoměrně zatížen, s minimem cyklů zapnutí a vypnutí.

Spotřeba elektrické energie

Průměrná rodinná chladnička stáří 10 let spotřebuje asi 2,5 kWh elektrické energie denně, to je přibližně 3,5x tolik než kvalitní soudobé modely. Ale i při porovnání nových neznačkových, parametry podprůměrných spotřebičů zjišťujeme, že rozdíl ve spotřebované elektrické energii během 10ti let provozu je značný.

Níže uvedený graf ukazuje náklady na provoz soudobé neznačkové a technicky vyspělé chladničky. Vyšší pořizovací náklady se nám vrátí přibližně po 6-7 letech provozu chladničky, což je méně než typická doba obměny tohoto spotřebiče. Navíc si po celou tuto dobu užijeme vyššího uživatelského komfortu a kvalitnějšího dílenského zpracování.

I chladničky umí být chytré

Inteligentně řízené chladničky zpravidla vždy disponují beznámrazovým systémem NoFrost, ale navíc dokáží rozpoznat otevření dveří, a pomocí citlivých teplotních senzorů spouští kompresor s předstihem tak, aby došlo k co nejmenšímu nárůstu teploty. V mrazící části pak rozpoznají velké množství čerstvě vložených potravin a automaticky spustí “supermrazící” režim. Moderní chladničky distribuují chladný vzduch pomocí ventilátorů, případně pomocí systému vzduchových kanálků tak, aby v celém prostoru chladničky byla stejná teplota.

Šikovné drobnosti, které zpříjemní každý den

Při výběru chladničky si důkladně prohlédněme vnitřní prostor, zásuvky s udržováním optimální vlhkosti zeleniny, přihrádky na drobné a aromatické potraviny, či promyšlené držáky lahví. To všechno jsou drobnosti, které dokáží zpříjemnit každodenní užívání chladničky. Jako velmi užitečné lze označit zásuvky označené jako “nulová zóna”, ve kterých je teplota velmi blízká nule (přepouštěním chladného vzduchu z mrazáku). V těchto přihrádkách se ideálně uchovává maso a uzeniny, které zde vydrží opravdu dlouho čerstvé. Bezesporu užitečné jsou také systémy antibakteriální ochrany vnitřních stěn. Stěny takovéto chladničky jsou opatřeny velmi tenkou “stříbrnou” vrstvičkou, která hubí nežádoucí bakterie.

Americké chladničky

Poněkud speciální kategorií jsou chladničky nazývané americké (popř. Side by side), které vynikají velkým užitným prostorem v chladící i mrazící části, ale také perfektní přístupností díky dvoukřídlým dveřím. Často jsou tyto spotřebiče doplněny dávkovačem vody, výrobníkem ledu, domácím barem či jinými doplňky, které zpříjemňují každý den.